Нам доводиться бачити, як спілкування між компанією та перспективним кандидатом закінчувалося нічим, часто — з досить безглуздих приводів, як-от невдалий поворот бесіди, якого цілком можна було уникнути. Неправильно поставлене питання HR-менеджера, помилкова реакція кандидата, невірна інтерпретація відповідей, домисли з обох боків — усе це може призвести до того, що співпраця виявиться неможливою.

У цій статті ми розберемо питання, які частіше за інші заважають порозумітися на інтерв’ю і спробуємо розповісти, як краще на них реагувати. Це буде корисно як кандидатам, так і тим, хто проводить співбесіди.

Питання №1: «Чому ми повинні обрати саме вас?»

Це питання — певно, найнадійніший спосіб зіпсувати кандидатові враження від співбесіди. Його варто залишити там, де йому місце — у першій половині ХХ століття. Бо сьогодні тон переговорам задає ринок. Якщо ви не підходите одне одному, спеціаліст із великою ймовірністю знайде собі іншу компанію, тож питання «Чому ви?» тепер частіше ставить сам кандидат, і завдання компанії — зробити відповідь на нього очевидною.

Є думка, що після такого питання співбесіду можна не продовжувати. Але якщо робота у компанії вас дуже цікавить, переведіть відповідь у діалог: розкажіть, як ви зрозуміли вимоги до вакансії, співвіднесіть їх зі своїми навичками і досвідом. Уточніть, яке завдання стоїть перед командою, і спробуйте пояснити, як допоможете з ним впоратись. Не зайвим буде спитати про цінності і цілі, якими керується потенційний роботодавець.

Питання №2: «Чому ви вирішили змінити роботу?»

Це питання майже напевно прозвучить на будь-якій співбесіді. Ставити його дійсно варто, але багато рекрутерів і самі не до кінця розуміють навіщо. Тут варто уточнити,  що крім об’єктивних причин, які змусили кандидата піти з попередньої роботи, важливо зрозуміти його ставлення до ситуації.

Розкажіть, чому вирішили шукати нову роботу, чи, мможливо, підштовхнув вас конкретний випадок, що ви відчули, приймаючи це рішення. Поділіться, що вам подобалось на попередній роботі, чи пробували ви щось змінити, щоб залишитись, а якщо ні, то чому. Така інформація стане роботодавцю у нагоді, щоб зрозуміти, як утримати вас у майбутньому.

Питання №3: «Ким ви бачите себе за 5 років?»

Почнемо з того, що якщо компанія не пропонує 5-річний контракт, ставити такі питання, недоречно. Чому? Тому що у сучасному світі не існує трудових договорів, здатних силою утримати співробітника. Так, бувають контракти з прописаними стягненнями та відповідальністю сторін при достроковому розірванні. Але навіть вони залишають можливість прийняти ситуативне рішення — залишитись або піти. Тому давайте одразу визначимось: якщо хтось вирішить звільнитись через півроку, не матиме сенсу нагадувати, що на співбесіді він говорив зовсім інше.

Головне — не будьте надто різкі у відповідь, хай втриматись і буде важко. Дійсно цікаво, як відреагує інтерв’юер на зустрічне питання: «Я бачу себе співробітником вашої компанії. До речі, а де сама компанія бачить себе через 5 років?» Із досвіду кандидатів, інтерв’юери у такому випадку губляться і допомогти з планами на майбутнє можуть вкрай рідко.

Скоріше за все, за допомогою цього питання у вас хочуть дізнатися пріоритети професійного розвитку. Розкажіть, що захоплює вас зараз, над чим ви працюєте і що сприятиме тому, щоб ви залишились із новим роботодавцем надовго. Потім поцікавтеся, чи пропонує компанія можливості, пов’язані з вашими пріоритетами та інтересами.

Питання №4: «До кого звернутися за відгуками на вашій колишній роботі?»

Парадокс, але відгуки з попередніх місць роботи можуть як допомогти, так і нашкодити обом сторонам переговорів. Наймаючи нового співробітника, ви хочете визначити можливі ризики. Втім, іноді гонитва за тим, щоб дізнатися абсолютно все про кандидата, тільки додає проблем. Люди бувають емоційні — зокрема й ті, хто дає характеристику колишньому працівникові. А контекст сумнівів, які змусили вас звернутися за відгуком, тільки підливає масла у вогонь.

Плануючи змінити роботу, пам’ятайте, як важливо розійтися мирно. Або хоча б без відкритих конфліктів — вони можуть позначитись на подальшому працевлаштуванні. Тож рішення краще приймати з холодною головою. Правила гри такі, що відгуки вашого оточення можуть впливати на ваше майбутнє, хочете ви цього чи ні. То чому б не врахувати ці правила і не повернути їх на свою користь.

Сподіваємось, ці поради допоможуть  кандидатам — виходити з будь-якої співбесіди виключно з позитивним досвідом.