В Україні продовжує розширюватись перелік професій, для яких обов'язковою є вакцинація проти COVID-19. Розберемось, чи варто шукачу вказувати дані про свій статус у резюме і як це вплине на процес найму. З 2020 року світ змінюється згідно з правилами, які диктує пандемія. Трансформується й ринок праці. Наприклад, в Україні продовжує розширюватися перелік професій, де обов’язковою є вакцинація проти COVID-19. Також, згідно з введеними обмеженнями, у «червоній» та «жовтій» зоні карантину 100% працівників певних сфер повинні мати одну чи дві дози вакцини. Інакше роботодавець має право усунути підлеглого від виконуваних ним обов’язків.
У США компанії пішли ще далі. Нещодавно в Google заявили співробітникам, що планують відправити невакцинованих у неоплачувану відпустку на півроку. Якщо люди все одно не зроблять щеплення — їх звільнять.
Але попри те, що більшість областей України вже тривалий час перебуває в обмежувальних зонах, процес наймання персоналу не стоїть на місці.
То треба вказувати статус чи ні?
Вказувати свій статус вакцинації в резюме чи ні, вирішувати виключно шукачеві. Наявність цієї інформації не є обов’язковою. Деяким HR-ам це може здатися недоречним, оскільки статус отримання щеплення не має стосунку до досвіду або навичок кандидата.
Однак якщо вакансія, на яку ви хочете відгукнутися, передбачає обов’язкову вакцинацію, то ви можете розглянути можливість вказати свій статус. Наприклад, наявність щеплення зараз є обов’язковою для співробітників:
- підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
- організацій, які надають соціальні послуги, установ соціального захисту дітей, реабілітаційних установ;
- підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави;
- центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
- місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;
- вишів, технікумів, коледжів, шкіл, дитячих садків, інтернатів та закладів післядипломної освіти.
У регіонах, де діють обмеження «червоної» чи «жовтої» карантинної зони, працювати можуть лише ті, хто зробив хоча б одне щеплення або пройшов повний курс вакцинації.
Це стосується співробітників сфери громадського харчування, кінотеатрів, театрів, розважальних закладів, магазинів, ринків, спортзалів, басейнів та фітнес-центрів, а також працівників хостелів і готелів.
Де в резюме можна розмістити статус про вакцинацію
Є кілька варіантів, як вказати свій статус в резюме або при відгуку на вакансію.
Перший підійде, якщо ви вирішили відгукнутися на вакансію, яка не належить до переліку професій, де обов’язковою є вакцинація проти COVID-19. Інформацію про статус можна лаконічно дописати у супровідному листі. Наприклад: «Я повністю вакцинований/-а і можу працювати повний робочий день в офісі, віддалено або в гібридному форматі».
Що робити, якщо ви хочете відгукнутися на вакансію, яка належить до перерахованих вище сфер, де вакцинація є обов’язковою умовою? Є другий варіант — вказати статус під ім’ям, у розділах «про себе» або «додаткова інформація».
Тим, хто не вакцинований, можна написати: «Я згоден/-а проходити щотижневе тестування».