Звичайно, невдалі спроби працевлаштуватися не додають позитивних емоцій і наносять удар по самолюбству. І якщо через якийсь час ви знову побачите оголошення про вакансію, на яку вас не захотіли взяти, з’являться сумніви: чи варто звертатися ще раз.

Вирішення проблеми залежить від багатьох факторів, і в першу чергу від причини відмови. Якщо вам не дали зрозуміти, що ваші професійні та особистісні якості абсолютно несумісні з вакансією, зробити другу спробу варто. Тим більше, якщо бажання працювати в цій організації не згасло, є сенс проявити наполегливість у досягненні мети.

До речі, візьміть за правило після отримання відмови просити роботодавця чи менеджера з персоналу прокоментувати рішення і результати співбесіди. Це допоможе вам у подальших пошуках: дозволить зрозуміти, наскільки об'єктивно ви самі себе оцінюєте, яке враження справляєте на співрозмовника під час працевлаштування.

Важливий фактор, який слід врахувати, приймаючи рішення – час, адже, якщо з того моменту, як вам відмовили, пройшло декілька місяців, нову спробу робити ще не варто. Звичайно, могло так трапитися, що претендент, якого вважали кращим за вас, просто не пройшов випробувальний термін, і вакансію відкрили знову. Але в цьому випадку роботодавці зазвичай знаходять колишніх шукачів самі, адже їх анкети з телефонами та адресами електронної пошти залишаються. Так, що якщо з вами не зв'язалися, то чергова спроба, швидше за все, закінчиться провалом. Втім, якщо ваші контактні дані змінилися, є сенс нагадати про себе.