Основним завданням фахівця є проведення всіх необхідних експертиз, які допоможуть знайти злочинця. Саме він першим з оперативної групи заходить до пограбованої квартири або на місце вбивства: фотографує, знімає відбитки пальців, оглядає, упаковує всі речові докази. По одній знайденій волосинці криміналіст зможе визначити групу крові, стать і приблизний вік її власника. По сліду від кулі - з якої зброї і як стріляли. За відбитками шин - марку автомобіля, за почерком - автора листа і інше.

Іноді доводиться виїжджати на місця події по декілька разів за день (чи ніч). Так потім ще у лабораторії працювати дві-три години, якщо слід гарно читається. Деякі відбитки доводиться розглядати десятки разів різними способами і в лупу, і через мікроскоп, і перезнімати їх на фото, якщо буде потрібно. Дактилоскопія відкриває свої секрети лише старанним і кропітким.

У цій професії потрібні залізні нерви, уважність, мобільність та відповідальність. Помилятися експерт не має права - занадто багато чого залежить від достовірності представлених у суді доказів.

Особисті якості фахівця:

  • стресостійкість,;
  • акуратність;
  • кропіткість;
  • вміння працювати в команді;
  • аналітичний розум.

Такі фахівці працюють в структурах міністерства  внутрішніх справ, правоохоронних органах. Останнім часом з'явилися і приватні лабораторії, де можна замовити проведення експертизи за гроші на підставі постанови нотаріуса. У такі організації звертаються, наприклад, коли виникають сумніви в справжності документів.