Вибір професії і свого шляху в житті – завдання непросте, помилка може дорого коштувати. Людина, що обрала не свою справу, і навчається абияк і працює без задоволення.

Що можна порадити майбутнім абітурієнтам?

Дуже добре, якщо випускник давно визначився з навчальним закладом і спеціальністю. Але, на жаль, такий ідеальний варіант зустрічається рідко. Набагато частіше колишні школярі не знають, ким хочуть стати, вступають до навчального закладу за компанію з друзями або за порадою батьків, або за принципом, куди візьмуть з набраними балами.

Якщо так трапилося, і молода людина не зорієнтувалася, є сенс почекати рік - інший.

За кордоном це звичайна справа – після школи рік-два шукати своє покликання,  дозріти для подальшого навчання. Діти після школи влаштовуються на прості роботи, працюють волонтерами, напрацьовують досвід спілкування в колективі і отримують рекомендації від роботодавців. Паралельно вивчають пропозиції університетів і через якийсь час приходить жага до знань. І ось тоді вже людина робить свідомий вибір на користь тієї чи іншої професії.

Випускник хоче вступити на спеціальність, яка йому подобається. Але для цього необхідно здавати ще один, досить складний іспит. А з тими предметами, які вже здані, він зможе вступити гарантовано, хоча і не на настільки бажану спеціальність. Чому віддати перевагу?

Якщо людина твердо вирішила піти туди, куди мріє, то здавати чи не здавати предмет питання перед нею просто не постане. Вона зробить все, щоб вивчити і здати. Але якщо сумніви в успішній здачі іспиту суттєві, то можна піти і більш реальним шляхом, обрати, так би мовити, реальний шанс.

Ось порада – вірте в свою мрію, йдіть за нею не дивлячись ні на що! Але якщо ваші можливості, ваш дух, ваша воля на сьогоднішній день не готові долати певні труднощі, то нічого вартого для себе з цієї поради ви не почерпнете.

Взагалі вибір професії не відбувається раз і назавжди, сучасне життя мобільне. Може бути, що доведеться освоювати потім суміжну спеціальність або ви знайдете роботу на стику наявної і тієї, про яку мріяли. Ваш вибір може бути успішним або не дуже, але тільки з плином часу ви зрозумієте, що саме вам було необхідно, а що не стало в нагоді зовсім.

А якщо хочеться одночасно в 2-3 місця відразу? Що допоможе зробити правильний вибір?

Найпростіший спосіб визначиться – це почути себе. Але це одночасно і самий складний спосіб. У потоці зовнішньої інформації (думка родичів, друзі, ЗМІ) дуже важко зосередитися і почути своє "Я". Спробуйте виділити для цього спеціальний час раз на день, посидьте на самоті, в тиші. Переберіть варіанти, задайте собі питання і спробуйте почути відповідь.

Батьки наполягають на певній професії, роблять максимальні зусилля, щоб полегшити вступ до обраного навчального закладу. Довіритися батькам або, все-таки, йти своєю дорогою?

Відповідальність за свою долю формується саме у віці 17-18 років. Хоча в цей час ще існує залежність від батьків (територіальна, фінансова, психологічна). Багато хто боїться взяти на себе відповідальність за свою долю і часто змушені слідувати батьківським наказам.

І батьки, самі того не усвідомлюючи, часто керують долею своїх дітей. Вони виходять зі свого досвіду, їм здається, що вони точно знають – як потрібно жити. Проте, за їхнім досвідом можна не побачити всього величезного всесвіту, всіх його можливостей!

Тому потрібно, як би це не було важко, вибирати свою дорогу. І не думати, що цим ви зраджуєте своїх батьків. Подякуйте їм за турботу і поясніть, що у вас, як і у них, є право на свою долю.