Кінооператор відповідає за технічне забезпечення знімання художнього або документального фільму. На знімальному майданчику вважається «фігурою номер два» після режисера. Кінооператор – один із співавторів фільму, відповідальний за його творче оформлення.

Кінооператор – людина, яка керує знімальним процесом і записує те, що відбувається, на кіноплівку. З розвитком прогресу, міняються й умови роботи оператора. Так зараз, на відміну від того, що було прийняте декілька десятиліть тому, запис усе частіше ведеться на цифрову камеру. Від роботи кінооператора залежить багато: якість фільму, окремих його сцен тощо. Кінооператор повинен досконало орієнтуватися в техніці, як традиційній, так і сучасній, знати тонкощі і відмінності кіно- і відеоапаратури, а також іншої операторської техніки. На сьогоднішній день в сучасному кінематографі оператор бере участь не тільки в роботі, яка відбувається безпосередньо на знімальному майданчику, але й робить свій внесок до створення спецефектів, без яких сьогодні не обходиться жоден фільм, кліп, телевізійне шоу.

Кінооператор працює в тісній співпраці з режисером, акторами і художниками по фільму. Він повинен постійно забезпечувати якісну зйомку, «ловити» цікаві моменти, які вигідно матимуть вигляд згодом на великому екрані. Справжній фахівець повинен володіти також розвиненими організаторськими здібностями та вміти працювати з людьми. Адже часто оператор працює не один, а у складі цілої команди.