Няня – професія працівника, до обов’язків якого входить догляд за дітьми у сім’ях, що потребують цих послуг. З причини високого ступеня відповідальності людина, яка здійснює таку діяльність, повинна мати медичну або педагогічну освіту, вміти ладити з дітьми, мати міцне психічне здоров’я

Сучасні няні запрошуються до сімей з дітьми у віці від одного місяця. Вони можуть приходити лише на кілька годин на тиждень або сидіти з дитиною щодня, поки батьки на роботі. Іноді виїжджають влітку на дачі для проживання там зі своїми підопічними або супроводжують сім’ю з дітьми в поїздках за кордон, стаючи своєрідним «членом родини» своїх роботодавців.

Няня зобов’язана мати медичну книжку, яка підтверджує, що за станом здоров’я вона може працювати з дітьми, а також належні рекомендаційні листи з попередніх місць своєї роботи.

Основні обов’язки няні полягають у тому, що вона годує, вмиває і переодягає дитину, гуляє і грає з нею, читає їй книжки. За умовами договору до її обов’язків також може входити прибирання приміщень, приготування їжі для дитини, закупівля продуктів тощо. Головне завдання – забезпечити дитині комфорт і безпеку, а у разі екстреної потреби вона повинна вміти надати дитині першу медичну допомогу.

Споріднені професії: сестра медична, молодша медична сестра з догляду за хворими, вихователь.

З 1 січня 2019 року в Україні почала діяти нова соціальна програма – «муніципальна няня». За цією програмою батьки отримуватимуть відшкодування плати за послуги догляду за дитиною до 3 років у розмірі прожиткового мінімуму на дітей до 6 років. Батьки мають самі обрати няню, укласти з нею угоду про офіційне працевлаштування, а на кінець року надати документи на відшкодування. В зв’язку з такими нововведеннями попит на професійну няню значно зросте.