Природа індивідуальних особливостей людини двояка. Такі індивідуальні особливості як інтереси, схильності характеризуються непостійністю. Тому і враховувати їх потрібно з метою  стимулювання їх розвитку.

        Є й інший тип індивідуальних особливостей. Вони досить стійкі. Змінити їх практично не можливо, проте їх вплив відчутний у діяльності, в поведінці, у взаєминах з оточуючими.

        До таких особливостей відносяться риси, пов'язані з індивідуальними проявами основних властивостей нервової системи. Незмінність індивідуальної поведінки в певних ситуаціях - перша ознака того, що в основі її лежать природні властивості нервової системи.

        Серед природних індивідуально-психологічних властивостей найбільш вивчені в даний час такі, як сила - слабкість (тобто ступінь витривалості, працездатності нервової системи, її стійкість до різного роду перешкод) і рухливість - інертність (тобто швидкість зміни і швидкість протікання процесів збудження і гальмування).

        При наявності сильної (або слабкої) нервової системи, рухомої (або інертної) можуть в ході розвитку, при різних умовах життя, виховання, навчання виникнути різні психологічні риси особистості. Сильну нервову систему характеризує висока працездатність. Для слабкої нервової системи характерна низька працездатність нервових клітин, вони швидше виснажуються. Ці властивості нервової системи мають відповідні прояви в діяльності, поведінці людини. Тож при виборі майбутньої професії ними не можна нехтувати.

Людина зі «слабкою» нервовою системою - найчастіше спокійна, тиха, обережна. Вона не може довго брати участь у гучних, рухливих справах, що пов'язано з  невеликим запасом сил, підвищеною втомлюваністю. Така людина часто схильна до акуратності, відрізняється підвищеною вразливістю. Незвичне середовище, увага незнайомих людей, психологічний тиск - все це може стати для такої людини надсильним подразником. В таких випадках вона губиться, не знаходить потрібних слів, не відповідає на запитання тощо.

        Внаслідок своєї підвищеної чутливості такі люди відрізняються особливою вразливістю, болісно реагують на критику, невдоволення оточуючих. Нерідко таким людям не вистачає впевненості в собі, їм властиві боязнь невдачі і страх негарно виглядати, внаслідок чого для них значно ускладнюється просування до успіху.

        Зовсім іншою бачиться оточуючим людина з «сильною» нервовою системою - найчастіше бадьора, упевнена в собі, не відчуває труднощів у навчанні, і вражає легкістю, з якою освоює значний за обсягом матеріал. Вона сповнена енергії, постійно готова до діяльності. Вона майже не буває втомленою, млявою, розслабленою. Включаючись у роботу, вона не відчуває труднощів; їй під силу додаткові навантаження, перехід до незнайомої нової діяльності. Людину з сильною нервовою системою вирізняє висока ефективність використання часу, здатність виконати за той же відрізок часу більше, ніж інші, завдяки своїй витривалості, відсутності зупинок і збоїв в роботі.

        Таким чином, сила нервової системи забезпечує емоційну, психологічну стійкість людини до впливу надсильних подразників і тим самим підвищує надійність в екстремальних ситуаціях. Зазвичай в складній ситуації особам із «сильною» нервовою системою легше зберегти самовладання, вони здатні прийняти правильне рішення в умовах дефіциту часу, не розгубитися. В ряді професій це необхідно для забезпечення безпечної роботи.

Тож при виборі професії обов'язково повинні враховуватися особливості нервової системи. "Слабким" не рекомендується вибирати професії, в яких реально можливе виникнення аварійних, екстремальних, небезпечних для життя ситуацій.

Варто відмітити, що особи із «слабкою» нервовою системою мають і свої переваги. Так, вони володіють набагато більш високою чутливістю в порівнянні з "сильними", орієнтовані на високу точність, ретельність виконання, на більш суворий контроль за якістю виконання, набагато краще, продуктивніше і з меншими затратами справляються з одноманітною монотонною роботою. Їм можуть бути рекомендовані роботи, що вимагають високої точності, ретельності, чіткого дотримання заданого алгоритму (ювелір, зубний технік, складальник мікросхем, програміст).

Тож визначте, які особливості діяльності нервової системи маєте ви (можна скористатися допомогою фахівців служби зайнятості), і в залежності від цього, плануйте свій вибір професії.