Професія вчителя - одна з найшанованіших, найпочесніших та найвідповідальніших. Можна сказати, що вчитель створює майбутнє країни, тому що від його праці багато в чому залежить різнобічність розвитку знань молодого покоління, його переконання, світогляд, моральні якості. Педагогічна діяльність вимагає особливого покликання.

Вчитель працює з усім класом, і йому необхідно тримати в полі зору багатьох учнів. Він повинен уміти помічати всі зміни в їхній поведінці. Таким чином, спостережливість, розподілення уваги є професійно важливими якостями вчителя. Педагогічна діяльність вимагає від людини і певних вольових якостей: витримки, терпіння, послідовності, наполегливості, самовладання. Він зобов'язаний контролювати свою поведінку, керувати нею. Дуже важливою у професії вчителя є мова, яка повинна відрізнятися виразністю, емоційністю, переконливістю. Вчитель повинен вміти висловлювати свої думки грамотно, ясно, просто, зрозуміло для дітей. Більшість фахівців, які отримали педагогічну освіту, працюють у загальноосвітніх школах вчителями початкових класів, викладачами окремих дисциплін.

Система освіти пропонує широкі можливості навчання для тих, хто хоче стати вчителем. На сьогоднішній день частина педагогічних інститутів в Україні перетворені в педагогічні університети, з’явилися нові типи педагогічних навчальних закладів. Все це супроводжується якісними змінами у підготовці педагогічних кадрів. Розширяється діапазон спеціальностей підготовки майбутніх фахівців у вищих навчальних закладах. Таким чином, професія учителя на теперішній час набуває нового розвитку, який відображає потреби сучасної школи.