Рятувальник - це фахівець із надання допомоги і порятунку людей, які опинилися в екстремальних ситуаціях. Зараз, під час війни, така робота є особливо затребуваною та актуальною.
Професія рятувальника об'єднує в собі декілька спеціальностей, серед яких: пожежний, верхолаз, інженер, психолог, а також інші фахівці з ліквідації наслідків стихійних лих, техногенних катастроф і терактів.
Професійні обов’язки рятувальника:
- розгортання та проведення рятувальних робіт (гасіння пожеж, пошук людей у палаючих будинках, під завалами або руїнами, порятунок потопаючих);
- визначення і ліквідація джерел руйнування, загоряння або вибуху;
- надання першої медичної і психологічної допомоги постраждалим та їхнім близьким;
- сприяння в вирішенні складних побутових питань: відкриття замків, дверей тощо, зняття з висоти людей чи тварин, і т.п.;
- організація на місцевості пошуку людей, що загубилися.
Очевидно, що тільки люди, що відчувають моральну потребу допомагати, можуть присвятити своє життя такої складної спеціальності. Однак, щоб стати рятувальником-професіоналом, часто однієї мотивації недостатньо, потрібно відповідати ще й цілому ряду вимог. Найголовніші з них:
- профільна освіта;
- відмінна фізична підготовка;
- високі моральні якості;
- стресостійкість та холоднокровність;
- вміння миттєво реагувати, оцінювати ситуацію та надавати допомогу.
Безумовно, щоб стати кваліфікованим рятувальником, необхідно здобути спеціальні теоретичні та практичні знання. Зробити це можна як у профільних вищих навчальних закладах, так на спеціальних курсах, організованих ДСНС України.