Як відомо, проблема професійного самовизначення є складною в житті кожної молодої людини, особливо складний вибір професії для осіб, які мають хронічні захворювання або відхилення у стані здоров'я. Це пов'язано як з необізнаністю багатьох випускників про необхідність враховувати стан здоров'я при виборі професії та наявності будь-яких законодавчих обмежень при цьому, так і з переоцінкою своїх сил і можливостей, небажанням рахуватися з наявними порушеннями здоров'я як причиною цих обмежень. Крім того, багато випускників недостатньо інформовані про санітарно-гігієнічні особливості праці в різних професіях, про можливий негативний вплив виробничих факторів на перебіг наявних у них захворювань і потребують кваліфікованої допомоги лікарів і фізіологів. Не маючи чітких уявлень про характер професій, а також не враховуючи стан здоров'я, можна допустити суттєву помилку у своєму професійному виборі.

З чим же пов'язане обмеження можливості вибору професії? По-перше, сама професія висуває певні вимоги до стану здоров'я. Наприклад, робота з дрібними деталями вимагає хорошої гостроти зору. З іншого боку, відомо, що будь-яка професійна діяльність здійснюється в певних виробничих умовах, які в певних випадках чинять негативний вплив на організм і можуть призвести до загострення наявних захворювань.

До несприятливих виробничих факторів належать тяжкі фізичні навантаження, вимушена робоча поза, значне нервово-психічне напруження, несприятливий мікроклімат (високі або низькі температури, підвищена вологість), пил, шум, вібрація, токсичні речовини.

Для того, щоб людям, які мають хронічні захворювання або функціональні відхилення у стані здоров'я, правильно обрати професію і уникнути негативного впливу виробничих факторів на організм, необхідно отримати висновок медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), що включає підбір професій і спеціальностей для професійного навчання з урахуванням стану здоров'я.

                                  Відділ організації профорієнтації ОЦЗ