Що писати в резюме, коли це перша робота? Для багатьох складання першого в житті резюме — «задача з багатьма невідомими». Тож дамо поради новачкам.

Ніколи не пишіть в резюме «будь-яка робота», «розгляну всі пропозиції», «студент», «не має значення», «шукаю роботу» тощо. Звичайно, варто адекватно оцінювати себе — резюме від випускника з бажаною посадою «Топ-менеджер» не знайде відгуку. Якщо у вас вже є уявлення про те, ким ви хочете працювати, почніть з першого ступеня на бажану посаду, наприклад «Помічник бухгалтера» або «Помічник адвоката».

Якщо ви поки що не вирішили, в якій галузі хочете працювати, перегляньте вакансії, зокрема в рубриці «Робота для студентів, без досвіду». Проаналізуйте, яку роботу пропонують, хто потрібний роботодавцям, і вже відштовхуючись від цього, придумайте посаду для свого резюме. І ще одна важлива деталь: не пишіть у заголовку резюме всі посади, які прийшли вам на думку. Резюме під назвою «Секретар, помічник юриста, журналіст, промоутер, касир» говорить, що ви ще не визначилися, яка вам робота потрібна і чи потрібна вона взагалі. Роботодавець навряд чи зверне увагу на таке резюме. Якщо ви не впевнені, яким шляхом піти, створіть кілька різних резюме з орієнтацією на різні навички, в залежності від посади.

Перше, що бачать роботодавці у резюме після заголовка, це ваше ім'я та контакти. У цьому розділі вам варто звернути увагу на свою електронну адресу. Дуже часто претенденти, особливо новачки, вказують свою пошту, яка щонайменше виглядає непрофесійно. Створіть скриньку з презентабельною адресою. Оптимальний варіант – це електронна адреса, що містить у собі ваше ім'я та прізвище, наприклад, oleg.kovalenko@gmail.com. Краще спеціально створити окрему скриньку для ділового листування та розсилки резюме, яка згодом може знадобитися і для інших цілей, ніж вказувати у своєму резюме адресу badboy@meta.ua. Вам потрібно справити на роботодавця позитивне враження готового до роботи молодого фахівця, знайомого із діловою етикою.

Оскільки ви шукаєте свою першу роботу, зробіть акцент на на освіті. Вкажіть повну назву свого навчального закладу, свою спеціальність та роки навчання. Крім того, плюсом буде, якщо ви відвідували додаткові освітні заходи, наприклад, тренінги, конференції, майстер-класи (якщо вони мають стосунок до роботи, яку ви шукаєте). Така активність покаже роботодавцю, що ви — людина допитлива, цікавитеся обраним напрямом, розвиваєтесь. Зараз навчальні заклади пропонують безліч таких активностей, тому не лінуйтесь брати в них участь, тим більше, що вони переважно безкоштовні.

Не маючи досвіду роботи, складно отримати вузькоспеціалізовані навички. Але пропускати цей розділ у своєму резюме не можна в жодному разі. В будь-якому випадку, деякі ви вже придбали під час навчання. У розділі навички ви можете сміливо писати такі пункти, як «навички роботи з великим обсягом інформації», «високі темпи оволодіння новим ПЗ» тощо. Якщо ж у вас є якісь спеціальні навички — обов'язково вкажіть їх. Навіть базове знання, наприклад, мов програмування, бухгалтерських проводок, касових операцій тощо стане відмінною перевагою. Згадайте, чому вас навчали у навчальному закладі, чим цікавилися ви самі. Кандидат, який має хоча б загальне уявлення про специфіку роботи, завжди в більш виграшному становищі, ніж той, який не розуміє, в чому полягає його робота.

Якщо у вас є якісь досягнення у вибраній сфері, обов'язково згадайте про це. Наприклад, ви маєте власні розробки в певній сфері. Це суттєвий плюс на вашу користь.

Сюди можна віднести і різну соціальну активність. Наприклад, ви шукаєте роботу, пов'язану з маркетингом, SMM або журналістикою, і при цьому ведете  спільноти в соціальних мережах, то про це теж можна написати в резюме, додавши до розділу «Навички» пункт «досвід ведення соціальних мереж».

Описуючи власні якості, постарайтеся уникнути банальних фраз і придумати такі формулювання, щоб роботодавцю стало цікаво поспілкуватися з вами. Наприклад: «комунікабельний» — не боюся першим вступати в діалог і люблю спілкуватися; "відповідальний" - не боюся брати на себе відповідальність/завжди відповідаю за свою роботу; «цілеспрямований» — швидко знаходжу нові шляхи та рішення. І такі фрази-синоніми можна знайти до кожного слова, яке часто пишуть в резюме. Такий творчий та нестандартний підхід іноді навіть може переважити досвід роботи.

Перевіряйте написане резюме, перш ніж відправити його роботодавцю, ніхто не застрахований від помилок. Прочитайте своє резюме через пару годин чи днів, дайте почитати комусь ще. Відпочиньте, займіться чимось іншим і лише потім поверніться до резюме.

Пам'ятайте — через пошуки першої роботи проходили всі, а отже, нічого непосильного в цьому немає. Просто треба зібратися з думками, побудувати собі приблизний план дій, підготувати резюме. Навіть якщо у вас не вийшло з першого чи другого разу — ви отримаєте безцінний досвід.