У нашій країні та за кордоном широко поширена методика американського професора психології Джона Холланда, який ввів шкалу пристосованості типів особистості до різних професійних спрямувань. Розроблена схема представлена ​​у вигляді шестикутника, кожна вершина якого відповідає певним властивостям характеру і здібностям.

Суть теорії Дж. Холланда полягає в тому, що задоволеність працею і успіх кар'єри залежать від відповідності типу особистості типу середовища обраної професії. За підсумками дослідження визначаються три домінуючі професійні середовища, рекомендовані для вибору майбутньої трудової діяльності. Перше з них буде найбільше відображати тип особистості, а друге і третє, які менш значимі, допоможуть підібрати резервні типи професій.

Опитувальник професійних переваг дозволяє співвіднести схильності, задатки, інтелект з різними професіями і визначити свій тип.

           Типи особистостей в професіях:

  • реалістичний тип;
  • дослідницький тип;
  • артистичний тип;
  • соціальний тип;
  • підприємницький тип;
  • конвенціональний тип.

Реалістичний тип – несоціальний, стабільний, орієнтований на сьогодення, займається конкретними об'єктами (речами, тваринами, машинами) та їх практичним використанням.

Дослідницький тип – відсутність спрямованості на спілкування, інтерес до абстрактних проблем і інтелектуальної діяльності, дослідницької роботи, пізнання нового. Професійний вибір зазвичай стосується математичних і природничо-наукових дисциплін.

Артистичний тип – чуттєвий, який відчуває потребу в самовираженні, уникає одноманітною і фізичної роботи. Професійний вибір орієнтований на діяльність в галузі мистецтва і культури.

Соціальний тип – соціально активний, який відчуває потребу у взаємодії з іншими людьми, соціально відповідальний, що володіє вербальними здібностями. У професійному виборі орієнтований на роботу з людьми.

Підприємницький тип – впевнений в собі, конкурентний, уникає однозначних ситуацій та монотонної розумової роботи, прагне керувати і організовувати. Професійний вибір – різні види підприємницької діяльності.

Конвенціональний тип – віддає перевагу структуровану діяльність, роботу зі знаками, уникає невизначених і напружених ситуацій, цінує матеріальне становище, суспільний статус, віддає перевагу традиційним, консервативні цінності. Професійний вибір – банківські службовці, бухгалтери.

Пройти опитувальник можна, звернувшись до фахівців служби зайнятості.