В сучасному суспільстві кар’єра вважається однією з головних складових успіху, а рух вгору кар’єрними сходами – межею мрій для багатьох. З вдалою кар’єрою незмінно пов’язують роботу в престижній компанії на хорошій посаді і з великим окладом. Будь-яка кар’єра має на увазі під собою різні варіанти професійного і службового зростання. Якщо ви хочете просуватися по кар’єрних сходах і вдосконалюватися як фахівець, вам необхідно щонайкраще продумати стратегію вашої кар’єри. Розглянемо більш докладно, які виділяють види кар’єрного росту, і як досягти успіху в кожному з них.

Досягнення в кар’єрі стали незмінною ознакою успішної людини. А під словосполученням «зробити кар’єру» також розуміється престижне становище в суспільстві. Саме нову посаду, зростання доходів і числа підлеглих прийнято вважати єдиними ознаками успішної кар’єри. Однак кар’єрний ріст виражається не тільки в кількісних ознаках. Кар’єра також має на увазі під собою цілеспрямований розвиток і вдосконалення в обраній професії, сфері діяльності. У даному випадку результати кар’єрного зростання визначаються, в першу чергу, вже не грошима або новими посадами, а якістю роботи і рівнем професіоналізму.

Вертикальна кар’єра позначає просування вгору по службі. Такий вид кар’єри найбільш очевидний і переважний для більшості людей – ви отримуєте нову посаду, більше повноважень і влади, збільшуються доходи.

Горизонтальна кар’єра – це професійний розвиток фахівця без перспективи зайняти керівну посаду. Зростання в даному випадку полягає в розширенні завдань, накопиченні досвіду і розвитку компетенції. Розвиток кар’єри по вертикалі, в основному, визначається кількісним зростанням – збільшується розмір зарплати і число підлеглих, змінюються одна за одною керівні посади. Горизонтальне кар’єрне зростання, в свою чергу, характеризується підвищенням рівня майстерності, збільшенням професійних знань і отриманням спеціалізованих навичок, якими володіє невелика кількість людей. У такому випадку працівник стає дуже цінним і, в багатьох випадках, практично незамінним для своєї організації. При розвитку кар’єри по горизонталі змінюються обов’язки, збільшується відповідальність і заробітна плата, але становище в службовій ієрархії компанії, в більшості випадків, буде залишатися незмінним. Працівник одержує статус фахівця – професіонала, до нього зростає довіра з боку колег і керівництва. Іншими словами, горизонтальна кар’єра – це альтернатива службовим сходинкам, коли кар’єра розвивається в ширину, збільшується коло обов’язків і повноважень.

Зараз дуже модно “робити кар’єру”. Насправді, вам необхідно фокусуватися не на трендах і моді, а на тому, щоб знайти себе і своє покликання. Для когось ідеально підійде кар’єра менеджера в будь-якій сфері, а хтось вибере професійне зростання в улюбленій справі і стане в ньому кращим. Потрібно вибирати лише те, що буде вам до душі.