Рішення будувати кар’єру – це серйозний і відповідальний крок, який передбачає накопичення знань, практичного досвіду і навичок. Дуже важливим є знання того, як ви будете просуватися в системі посад і робочих місць. А щоб не опинитися в полоні власних помилок і нерозуміння деяких аспектів, пропонуємо дізнатися про такі поняття в кар’єрному зростанні, як «вертикаль» і «горизонталь».

Вертикальна кар’єра являє собою просування по службі вгору. Цей вид кар’єри найбільш явний і очевидний, тому що людина отримує нову посаду і нову оплату своєї праці. Саме вертикальна кар’єра нероздільна з поняттям «кар’єрні сходи».

Яким же чином може виглядати вертикальна кар’єра? Для прикладу ми візьмемо фахівця в галузі економіки. Закінчивши відповідний навчальний заклад, фахівець спочатку може бути просто помічником бухгалтера, потім стати бухгалтером, після чого – заступником головного бухгалтера, головним бухгалтером, заступником директора і, нарешті, директором. Але тут може бути й інший варіант – піднявшись на певну сходинку, можна зайнятися створенням власного бізнесу.

Горизонтальна кар’єра має інший напрямок, який полягає в розширенні кола повноважень і обов’язків, але не передбачає зміну робочого місця і займаної посади. Цей вид кар’єрного зростання включає в себе нові обов’язки і статус, збільшення зарплати і відповідальності, відповідно.

Такий вид кар’єри характерний для експертів, консультантів, профільних фахівців, наукових співробітників, які прагнуть стати в своїй області кращими. Найчастіше такі фахівці поєднують свою роботу в декількох фірмах або ж створюють власні компанії.

Таке поняття і види ділової кар’єри є відправною точкою в її побудові. А це може виявитися досить непростим і тривалим процесом. Тому важливо визначити, який вид кар’єри підходить саме вам.

І пам’ятайте, що саме плавний підйом (або розширення), а не різкий стрибок, дозволить утриматися на вершині і побачити нові горизонти.