Стоматолог - це лікар, який спеціалізується на проблемах з щелепно-лицьовою зоною. Зубний лікар піклується про стан ротової порожнини в разі виникнення проблем із зубами будь-якої складності. Професія стоматолога охоплює досить великий спектр діяльності:

• лікування,

• профілактика,

• хірургічні втручання,

• протезування,

• виправлення прикусу і багато іншого.

Професія стоматолога на сьогоднішній день є дуже затребуваною, тому що у багатьох сучасних людей з'являється необхідність звернутися до послуг цього лікаря. При цьому число громадян, у яких виникають проблеми з зубами, з кожним роком незмінно зростає. Це пов'язано з тим, що екологія погіршується, більшість не дотримується правильного і збалансованого харчування, а також нехтують проведенням регулярної та якісної гігієни порожнини рота. Оскільки затребуваність послуг цього фахівця тільки зростає, професія стоматолога є в даний час актуальною. Лікар, який отримав її, зможе завжди знайти роботу.

При цьому стоматолог - це досить широке поняття. Так, цей фахівець може бути терапевтом, який займається первинним оглядом пацієнтів, ставить діагноз, лікує зуби і готує їх до протезування. Останнім вже займаються ортопеди. Вони дарують людям можливість мати гарну посмішку, хоч і з штучними зубами. Крім того, є фахівці-ортодонти, які займаються проблемами, пов'язаними з прикусом. Видалення зубів і щелепні операції проводить хірург. Є ще одна дуже важлива і не менш затребувана спеціалізація - стоматолог-естетист. Він робить зуби красивими, прибираючи при цьому всі дефекти, які вони мають, займається відбілюванням зубів і іншими процедурами.

Історія виникнення професії сягає своїм корінням далеко в минуле. Вперше згадки про зубні хвороби з'явилися в працях Гіппократа. Причому він пропонував усувати їх за допомогою розпеченого заліза. В ті часи багато людей страждали від зубного болю, і смертність від звичайного флюсу була досить велика. На Сході в 500 році вже нашої ери з'являються перші зубні щітки. Щипці ж для видалення хворих зубів з'явилися в 4 столітті нашої ери. Стародавні цивілізації досить сильно страждали від зубного болю, тому з'явилися сильнодіючі ліки для їх втамування: миш'як, опіум і т.д. Уже в ті часи люди розуміли, що можна не тільки видаляти хворий зуб, а й лікувати його. Так у 659 році з'являються перші пломби.

Сучасна стоматологія - це високотехнологічна наука, яка постійно вдосконалює методи лікування і профілактики захворювань порожнини рота. Навіть втрата зуба тепер не проблема, адже існує протезування, нарощування і багато інших процедур, спрямованих на створення ідеальної «голлівудської» посмішки для кожної людини.

Професія «лікар-стоматолог» відноситься до типу «людина - людина», «людина - техніка».

Спектр діяльності стоматолога безпосередньо залежить від того, яка у нього спеціалізація.

Стоматолог-терапевт щодня стикається з людьми, які звертаються для профілактичних оглядів або ж з гострим болем для лікування карієсу. Він усуває уражені ділянки зуба за допомогою спеціального обладнання і ставить на їх місце пломби, щоб закрити відкриті тканини зуба і запобігти подальшому розвитку хвороботворних процесів. Також стоматолог-терапевт займається лікуванням запальних процесів ясен. Він вміє діагностувати стадію захворювання і підбирати індивідуальне коректне лікування. Стоматолог постійно стикається з інфекційними, грибковими та бактеріальними процесами в порожнині рота. Це різні стоматити, кандидоз і т.п. Їх усувають тільки за допомогою вмілого підбору лікування.

Хірургічні спеціальності. Дані лікарі проводять оперативні втручання і видалення зубів. Їх діяльність пов'язана з необхідністю розкривати тканини ротової порожнини, обличчя або шиї для проведення необхідних маніпуляцій. Саме хірург займається видаленням зубів, пластикою даних областей і усуненням пухлинних утворень. Абсцеси, нариви - все це сфера діяльності стоматолога-хірурга або щелепно-лицьового хірурга.

Стоматолог-ортопед. Даний фахівець усуває дефекти щелепи і лінії росту зубів, які виникли в результаті травми. Він же займається протезуванням, імплантацією. Його робота складна і вимагає максимально точності і уважності. Найменше відхилення - і роботу доведеться починати спочатку.

Стоматолог-ортодонт. Даний фахівець займається усуненням деформацій, які часто є наслідком вікових змін. Зазвичай він працює з неправильним прикусом, усуває його шляхом установки скоб, пластин і брекетів.

Дитячий стоматолог. Спектр його обов'язків схожий зі стоматологом-терапевтом, тільки працює він з дітьми та підлітками. Даному фахівцю важливо умовити дитину лікувати зуби, навчити пацієнтів правилам догляду за порожниною рота.

Вимоги до індивідуальних особливостей фахівця

Професія стоматолога передбачає відповідальність, акуратність, схильність до роботи руками, хорошу дрібну моторику, доброзичливість, вміння знаходити спільну мову з пацієнтами.

Стоматологу доводиться постійно підвищувати і розширювати свою кваліфікацію, і потрібно бути готовим до цього. Стоматолог повинен знати анатомію і фізіологію людини, і особливо добре потрібно знати будову щелеп, зубів, порожнини рота. Важливо розбиратися в застосовуваних матеріалах, ліках, вміти користуватися стоматологічними інструментами і обладнанням, володіти методиками діагностики та лікування, вміти «читати» рентгенограми.

Професійно важливі якості

• добре розвинена моторика рук;

• координація рухів;

• акуратність;

•  хороша пам'ять;

•  увага.

Умови праці:

Шкідливими умовами праці у лікарів-стоматологів є нервово-емоційне напруження, вимушена робоча поза, різкі коливання освітленості, значне напруження зору, шум і вібрація, створювані високооборотними турбінами. На них також мають шкідливий вплив наркотичні та токсичні речовини, анестетики, антибіотики, полімерні матеріали, в основному акрилові пластмаси та епоксидні смоли, що використовуються для виготовлення пломб і зубних протезів, рентгенівське випромінювання, мікробний фактор, є небезпека зараження різними інфекціями.

Робота лікаря-стоматолога, особливо фахівця з терапевтичної стоматології, вимагає постійного і значного напруження зору на всіх етапах обстеження хворого, при виборі інструментарію, в процесі лікування і при заповненні медичної документації.

Зорова робота стоматолога відноситься до розряду найвищої точності.

Медичні протипоказання до оволодіння професією

• нервові і психічні захворювання;

• порушення координації рухів кистей рук;

• захворювання опорно-рухового апарату;

• виражені захворювання зору і слуху.

Вимоги до знань

 Тим, хто хоче опанувати цю професію, слід добре знати такі предмети, як хімія, анатомія і фізіологія людини.

Стати стоматологом можна, здобувши вищу медичну освіту за спеціальністю «стоматологія».

Стоматологи всіх напрямків можуть працювати в державних і приватних стоматологічних клініках, в стоматологічних кабінетах лікарень, санаторіїв, госпіталів тощо.

Перспектив кар’єрного росту у кожної із спеціалізацій, що відносяться до стоматології, дуже багато. І навіть якщо стоматологи залишаються працювати на одній посаді, вони все одно зростають професійно і підвищують кваліфікацію. З досвідом у лікарів підвищуються репутація і якість обслуговування, а разом з тим зростає і власна клієнтська база, що забезпечує постійне зростання доходу. Важливим є і те, що у стоматологів є можливість працювати не тільки в державних клініках, але і в приватних, причому кількість останніх зростає з кожним днем. Крім того, можна відкрити свій власний кабінет або клініку.

Другий шлях розвитку кар'єри такого фахівця полягає в впевненому просуванні по адміністративних сходах. Згодом лікар може отримати таку посаду, як завідувач відділенням, потім заступник головлікаря, а в подальшому - і головний лікар клініки.

Також є ще один варіант - наукова кар'єра. В такому випадку вершиною кар'єри стають звання професора, посада завідувача кафедрою тощо.