У результаті вдало пройденої співбесіди надходить пропозиція роботи, як правило, з попереднім проходженням випробувального терміну. Ваше головне завдання в цей час – скласти про себе найкраще враження, довести, що ви відмінний працівник.

Зрозуміти, що найкраще буде цьому сприяти вам допоможе умовний поділ вказаного періоду на кілька етапів.

Перший – психологічне налаштування. Ваше завдання на цьому етапі:

  • подолання хвилювання і страху перед невідомим;
  • входження в новий режим життєдіяльності;
  • прийняття ролі учня, який ставить багато запитань;
  • співвідношення свого зовнішнього вигляду з загальноприйнятим у даній установі.

Другий – усвідомлення власних бажань. Якщо просто гідно заробляти і після 17 чи 18 години забути про роботу, приходити додому і спокійно займатися особистими справами - це одне. Якщо ж ви вирішили досягти кар’єрного росту і пов’язати з цією організацією своє майбутнє – це інше. В першому і другому випадку засоби входження в колектив будуть різні і потребують  різного підходу.

Третій – адаптація до нових обставин. Завдання:

  • самоорганізація;
  • запам’ятовування необхідних на роботі імен, назв, понять;
  • звикання  до нового режиму і маршруту;
  • здобування нових навичок.

Четвертий – комунікація по вертикалі (з керівництвом). Навички спілкування з керівництвом дужі важливі.  Спробуйте зрозуміти, що в першу чергу приваблює увагу керівника у вирішенні проблем: деталі або загальна картина? Важливо також  зрозуміти політику керівництва по відношенню до підлеглих. Як він сприймає своїх підлеглих: як конкурентів або як гідних довіри співробітників? Чим більше психологічних особливостей ви зможете зрозуміти, тим краще буде працювати.

П’ятий – комунікація по горизонталі (з колегами). Уважно придивляйтеся до колег. Спробуйте з перших днів визначити установки колективу: хто лідери; яка корпоративна культура і традиції в організації; які  “неписані правила”. Вам доведеться  пристосуватися до визначеного стилю спілкування.

Шостий – робота над помилками. Коли ви будете проходити випробувальний термін, слід спостерігати і робити висновки. Помічайте, яке враження ви справили. Можливо, воно не завжди буде приємним. На першому етапі помилки завжди неминучі. Не засмучуйтесь, сприймайте невдачу як корисний досвід.

Сьомий – усвідомлення накопиченого досвіду. Рано чи пізно ви освоїтеся на новій роботі. Тоді перед вами постануть інші завдання: як виділитися, навчитися проявляти ініціативу (там, де вона корисна), відстоювати свою точку зору. Але це вже буде на іншому етапі, після випробувального терміну. Можливо, ви зрозумієте, що це не та робота, про яку ви мріяли. Негативний результат – теж результат і його потрібно усвідомити.

Відділ організації профорієнтації ОЦЗ