Яку зарплату вказати в резюме та як її відстояти? Чи доцільно торгуватися з рекрутером під час війни? Дамо відповіді на ці складні запитання.

Говорити з роботодавцем про гроші завжди складно і завжди важливо. Та особливо складно і важливо це під час криз. Ця війна боляче бʼє по всіх, зокрема й економічно. Ми допомагаємо країні, армії, та не треба забувати «надягти кисневу маску на себе», працювати та заробляти, підтримувати родину.

Починаючи розмову про зарплату, ви не стаєте поганою людиною чи недостатнім патріотом. Тил має бути міцною стіною для нашої армії, а кожна українська родина — цеглинка у цій стіні.

1.«Я зовсім розгублений — чи вказувати зарплату в резюме і яку?»

Якщо ви зараз шукаєте роботу та складаєте резюме, то розмір бажаної заробітної плати — одна з 5 речей, які мають обовʼязково в ньому бути. Пошук співробітників для роботодавців зараз неймовірно пришвидшився, тож вже вказана в резюме зарплата допоможе не втрачати час дарма і роботодавцю, і вам.

А вирішити, яку суму вказати, — допоможе статистика зарплат в регіоні. У ній можна дивитися середню зарплату за вашим фахом у певному місті, а також простежити зміну зарплат загалом або у конкретній категорії. Середні зарплати в цьому розділі розраховуються з огляду на суми, які роботодавці вказують у своїх вакансіях, а інші шукачі — в резюме.

Також при вказуванні бажаної оплати праці зараз можна орієнтуватися на ту вакансію, на яку ви відгукуєтесь. Якщо сума вам імпонує, можна зазначити таку саму або трохи вищу.

2.«А в мене більше шансів, якщо занизити зарплату?»

Чи писати в резюме нижчу зарплату ніж у вакансії, якщо ви ідеально на неї підходите, — вирішувати вам.

З одного боку, це може допомогти вам вигідно виглядати на фоні інших кандидатів, бо конкуренція сьогодні справді серйозна. З іншого — роботодавець ймовірно скористається шансом зекономити, убезпечити свій бізнес, й запропонує стільки, скільки ви вказали, тобто менше.

3.«Занижувати зарплату нема планів. Мені б навпаки, вищу, ніж у вакансії. Як коректно поторгуватися?»

Відгукніться на вакансію, а коли вам зателефонує рекрутер, запитайте, чи може компанія дозволити собі виплату вищої ставки на цій посаді.

Далі є два варіанти:

  • рекрутер скаже «так» і оголосить, наскільки компанія може підіймати зарплату;
  • рекрутер скаже «ні».

Якщо ви потрапили в другу ситуацію, не поспішайте здаватися. Уточніть кілька речей:

  • чи урізала компанія своїм працівникам зарплату з початку війни й чи зарплата на цій позиції також вказана урізаною?
  • чи планує компанія повертати попередні показники й коли? Можливо, за прогнозами компанії, вже за кілька місяців ви разом з усім штатом зможете вийти на вищі, довоєнні зарплати.

Якщо рекрутер каже, що зарплата підвищуватися не буде, можна уточнити, чи влаштує їх, якщо ви підпишете трудовий контракт на менший час, ніж зазвичай. Наприклад, не на рік, а на три місяці. Ви можете чесно зізнатися, що зараз вам потрібен стабільний заробіток хоч на якийсь час, але потім ви шукатимете вищої оплати праці, можливо, в іншій компанії.

Ще один варіант, якщо зарплату підвищити не можуть, — поцікавитися, як в компанії ставляться до поєднання праці у них із фрілансом, що кажуть, якщо у співробітника більше однієї роботи. У деяких компаніях це заборонено, деякі просять попередити. Та як би не було, цей момент треба обговорити, якщо робота вас влаштовує, а зарплата — ні. Зараз ви можете бути не готові до підробітку, проте це може змінитися. І нехай крапки над «і» будуть розставлені заздалегідь.

І памʼятайте, що роботодавець — це така сама людина, як і ви. Він розуміє, що питання зарплати надважливе для тих, хто шукає роботу під час кризи. Рекрутер або керівник компанії не стане засуджувати вас за розмову про оплату праці, це не має знижувати ваші шанси отримати посаду.

Тож відкиньте сумніви та говоріть, якщо треба. Ми, українці, сміливі ще й тому, що не зупиняємося перед необхідністю відкрито обговорювати свої потреби.