Нещодавно у рамках правопросвітницького проекту «Я маю право», в. о. начальниці Жашківського бюро правової допомоги Алла Лавренюк долучилася до проведення семінару у районній філії Черкаського обласного центру зайнятості за участю безробітних громадян. Спільно з фахівцем з профорієнтації Тетяною Опалат було проведено лекцію на тему: «Як не дати себе ошукати при працевлаштуванні за кордоном».

На початку виступу Алла Лавренюк розповіла про те, як не потрапити у скрутну ситуацію при пошуку варіантів роботи за кордоном та надала покрокові корисні поради:

«Пошук посередника. Перш за все, потрібно визначитися з посередником. Як правило, кожна фірма має свій визначений перелік країн для працевлаштування та конкретний напрямок з вакансіями.

Та все ж під час пошуку фірми-посередника варто звернути увагу на текст оголошення, а саме на такі фактори, як: повне найменування фірми, співпадіння адреси з ліцензією, номера телефону, серії, номера і дати видачі ліцензії та органу ліцензування Міністерства соціальної політики України, які повинні співпадати з вказаними у реєстрі юридичних осіб.

Як правило, фірми з ліцензією та гарною репутацією вказують ці дані вже в оголошенні, щоб клієнт міг завчасно все перевірити. Вже безпосередньо під час відвідування офісу компанії-посередника зверніть увагу, чи є там спеціальне місце (має бути доступне для клієнта), де містилися б копії ліцензії, витяги з реєстру юридичних осіб, номери телефонів Державного центру зайнятості України, представництва Державної регуляторної служби України; книга відгуків та пропозицій; витяг із Закону України «Про захист прав споживачів». Якщо фірма працює чесно та прозоро, усе це буде вам надано без жодних затримок та запитань. 

Перевірка ліцензії. Слід обов’язково перевірити:ліцензії Міністерства соціальної політики на провадження діяльності з посередництва у працевлаштуванні на роботу за кордоном. У випадку відсутності такої ліцензії всі подальші перемовини з посередником сенсу не матимуть. Для перевірки ліцензії необхідно знати офіційну назву та адресу компанії, номер ліцензії та дату її видачі; контракт про посередництво у працевлаштуванні за кордоном із закордонним роботодавцем у консульській установі України або в Міністерстві закордонних справ України; дозвіл на працевлаштування громадян України, виданий роботодавцю уповноваженим органом країни працевлаштування та засвідчений відповідно до вимог країни видачі, обов’язково легалізований у консульській установі України; проєкт трудового договору, засвідчений іноземним роботодавцем.

Документи, складені іноземною мовою, повинні бути перекладені на українську мову та обов’язково нотаріально засвідчені.

Укладення договору з посередником. Правильно складений договір має містити наступну інформацію: номер та дату договору, найменування посередника, відомості щодо ліцензії на посередництво у працевлаштуванні за кордоном, місцезнаходження посередника, відомості про потенційного працівника (прізвище, ім’я та по-батькові, місце проживання, дата народження, ІНН тощо), чіткий та ясний опис предмета договору, а саме: «надання послуг з працевлаштування за кордоном», місце та порядок підписання трудового договору з майбутнім роботодавцем, права та обов’язки сторін, відповідальність у разі порушення умов договору, умови можливої зміни умов договору чи його розірвання, порядок вирішення спорів, форс-мажорні обставини, строк дії договору, сума та порядок розрахунку за послуги посередника, реквізити сторін.

Договір підписується претендентом на посаду та посередником у двох екземплярах з обов’язковою мокрою печаткою посередника. Один екземпляр залишається у претендента, другий — у фірми.

Стосовно підписання договору з безпосереднім роботодавцем діють ті ж правила, що й з посередником. Читайте уважно, користуйтеся порадами юриста, наполягайте на зміні аспектів, що вас не влаштовують. Звичайно, у договорі не має бути жодних розпливчастих формулювань, таких як: «і таке інше», «за домовленістю», «тощо». Мова договору повинна бути вам зрозуміла».

Перевіряйте достовірність інформації та користуйтесь послугами державних організацій, де можна отримати кваліфіковані роз’яснення та корисні поради».

Жашківська районна філія ОЦЗ