Одним із найбільш ефективних способів відбору потенційних працівників для роботодавця є співбесіда. Можна багато говорити про те як одягатися, із яким настроєм йти на співбесіду, як вибрати час для співбесіди і як написати успішне резюме. Але для кожного, хто хоче, щоб така зустріч із роботодавцем була вдалою, варто знати, що хоче від вас почути людина, яка проводить співбесіду.

Отже, ви запрошені на співбесіду. Є три головні питання, відповіді на які повинен отримати від вас рекрутер, щоб зрозуміти, чи підходите ви для даної роботи:

  1. Чи може кандидат виконувати дану роботу?
  2. Чи буде кандидат виконувати роботу?
  3. Чи впишеться він у корпоративну культуру компанії?

Зазвичай ставлять запитання з підтекстом, щоб якомога більше про вас дізнатися і прийняти правильне рішення. Ваше завдання – чесно і розгорнуто відповідати на всі питання. У цій статті ми наведемо 10 питань, які вам можуть задати на інтерв’ю, а також розповімо, яку приховану інформацію вони містять. Ретельно обмірковуйте свою відповідь, сам підхід до відповіді на питання може розповісти більше, ніж те, що ви насправді сказали.

1. Чого вам не вистачало на попередній роботі, що ви шукаєте у новій?

Це питання спрямоване на те, щоб зрозуміти причину звільнення з попередньої роботи. Якщо ж вас скоротили, то рекрутер просто зрозуміє, чого вам не вистачало на попередній посаді. Припустимо, ви відповіли: «У мене не було достатнього доступу до мого керівника, і це ускладнювало вирішення деяких питань». Після цього інтерв’юер може задати таке питання: «Чи можете ви навести конкретний приклад, коли вам довелося самостійно приймати рішення через те, що ви не мали можливості порадитися з керівником?» Ваша відповідь на це питання допоможе рекрутеру визначити вашу можливу область прийняття рішень і зрозуміти, як часто ви будете мати потребу в нараді з керівництвом щодо прийняття рішень.

2. Якими якостями вашого попереднього керівника ви захоплювалися, а які вас дратували?

Ви потрапили на дуже небезпечну територію. Ви повинні дотримуватися ідеального балансу позитивних і негативних відгуків у своїй відповіді. Рекрутер зрозуміє, наскільки ви тактовні при відповіді на каверзні питання, а також визначить, чи співпадає стиль керівництва, який подобається вам, з тим, який прийнятий у них в компанії. Якщо ви назвали «улюбленою» якусь рису характеру, яка не відповідає культурі компанії, або яка не сподобалася наймачеві, то швидше за все вас не візьмуть на дану посаду.

3. Як ви скажете працівникові, який пропрацював у компанії 25 років, що його посада скорочується?

Це питання більш ніж реалістичне, враховуючи нинішній стан ринку праці. Компанії намагаються зменшувати кількість робочих місць, щоб утриматися на плаву. Природно, що якщо ви претендуєте на керівну роль, то вам доведеться мати справу з такими ситуаціями. Наймач захоче дізнатися, як ви скажете про це людині, щоб якомога менше його засмутити, чи подякуєте ви йому за ті роки, які він віддав компанії.

 4. Яке заохочення ви хотіли б отримати за добре виконану роботу?

Це, здавалося б, дуже просте запитання допомагає інтерв’юеру зрозуміти, що вас мотивує: гроші, додатковий вільний час або офіційне визнання ваших заслуг. Якщо ви претендуєте на керівну посаду, то можлива модифікація цього питання: як ви будете заохочувати своїх співробітників? Рекрутер хоче дізнатися, чи будете ви ставиться до ваших підлеглих так само, як хотіли б, щоб ставилися до вас.

5. Чи можете ви навести приклад ситуації, коли у вас з вашим керівником були непорозуміння, і як ви їх залагодили?

Інтерв’юер спробує зрозуміти, берете ви відповідальність за конфлікти на себе чи спробуєте звинуватити в усьому керівника. Рекрутер хоче дізнатися про те, як ви будете будувати відносини зі співробітниками і на якому ґрунті можуть виникнути конфлікти.

6. Коли людина каже «Я – цілісна особистість», що це означає для вас?

Наступне питання може бути: «Як ви продемонструєте цілісність в роботі?» Цілісність – широке поняття. Більшість людей думають, що вони володіють цілісністю, але чи зможете ви на конкретному прикладі робочої ситуації пояснити, що ж це власне таке? Інтерв’юер визначає, чи розумієте ви терміни, якими оперуєте.

7. Розкажіть, будь ласка, про свій досвід роботи зі старшим і молодшим поколінням. Назвіть по три якості, які ви цінуєте в тих і в інших.

На початку ви, ймовірно, будете працювати з молодими людьми, тому роботодавець хоче дізнатися, чи зможете ви співпрацювати з ними. Якщо ви претендуєте на посаду керівника, то інтерв’юера буде цікавити те, як ви будете використовувати таланти і вміння людей різного віку для досягнення поставлених цілей.

8. Як ви думаєте, чи існує вікова дискримінація на ринку праці? Якщо так, то чому?

Деякі претенденти при розповіді про те, чому вони не можуть влаштуватися на роботу, кажуть, що це через вік або тому, що вони просять забагато грошей. Швидше за все вони намагаються влаштуватися на посаду, для якої вони занадто кваліфіковані. У них дуже багато навичок і досвіду, занадто багато для посади, на яку вони претендують, і, відповідно, вони хочуть отримувати належну зарплату. Однак роботодавцю простіше знайти людину з меншою кваліфікацією і платити йому відповідну зарплату. Тому, якщо ви все ж хочете отримати цю роботу, то не використовуйте подібні пояснення.

9. Чи можете ви на підставі нашої розмови переконати мене в тому, що ви найбільш компетентний співробітник, якого ми могли б прийняти на цю посаду?

Інтерв’юер хоче дізнатися, чи добре ви уявляєте ту роботу, яку вам належить виконувати, і чи розумієте ви, що від вас очікується. Ось він, ваш шанс продати себе дорожче.

10. Дивлячись на свою попередню роботу в інших компаніях, чи можете ви детально описати корпоративну культуру, яка вам була найбільш близька і чому?

Інтерв’юер хоче зрозуміти, який тип корпоративної культури найбільш близький вам. Це один з найважливіших критеріїв підбору співробітника. Це важливо і для вас. Тому перш ніж іти на співбесіду, бажано дізнатися про культуру компанії. Можливо, вам вона не підходить.