Пошук хорошого лікаря став звичним явищем для пацієнтів. Хто він, який він, той “хороший лікар”? Якими особистими та професійними якостями повинен володіти?

 Отже, хороший лікар – це той, хто:

Хоче допомогти. Хороший лікар це той, який хоче вам допомогти, і жоден інший критерій: ні досвід, ні науковий ступінь чи численні сертифікати – не є визначальними. Адже досвід, наукові ступені – це все інструменти, які працюють лише тоді, коли є бажання їх використовувати. Без нього вони недієві. Але постійно вчитися це його обов’язок.

 Поважає пацієнтів. Хороший лікар, передусім, повинен виявляти повагу до пацієнта – до його запиту, стану і рівня можливостей. Лікар повинен бути відкритим до спілкування і пояснювати свою стратегію лікування. Він мусить стримувати своє роздратування у будь-якій ситуації. Звичайно, він теж людина і може емоціювати, але глобально він не може ні за яких обставин звинувачувати пацієнта.

 Не розділяє пацієнтів на “своїх та чужих”. Лікар повинен любити людей, любити пацієнтів. Не має бути ніякого розподілу на хороших, поганих, правильних, неправильних.

 Вміє слухати. Для лікаря важливо вміти слухати. Хороший лікар з порога діагноз не ставить. Людина, яка звертається за медичною допомогою, часто не обізнана у медицині і робить висновки про якість лікування, орієнтуючись лише на відношення лікаря до її проблеми. Тому для пацієнта важливо, щоб його вислухали.

 Дає зрозумілі рекомендації. Більшість пацієнтів не цікавить те , як ви ставите діагноз чи скільки ви витратили часу для цього. Найважливіше – це ваші рекомендації, які обов’язково мають бути зрозумілими і конкретними. Пацієнт повинен вийти з кабінету з наміром беззаперечно виконувати рекомендації лікаря. Як результат – пацієнт має отримати бажаний ефект від лікування. У разі його відсутності, має бути можливість звернутися до цього лікаря знову. І лікар повинен знову вислухати і визначити, що йде не так.

 Не займається “крос-продажами”. Хороший лікар не займається саморекламою або крос-продажами лікарських препаратів та обстежень. Він, умовно кажучи, продає свої знання.

 Знає англійську мову. Сьогодні неможливо працювати на належному рівні, не володіючи сучасними знаннями. Знання англійської мови сьогодні – це вікно можливостей для медиків. Оскільки міжнародні конференції, сучасні клінічні протоколи, навчання у найкращих університетах, останні наукові дослідження, найновіші наукові праці у сфері медицини – найчастіше доступні саме англійською мовою. Без англійської мови говорити про якийсь професійний розвиток неможливо.

 Поважає колег. Проблема сучасних українських медиків полягає у втраті двох дуже важливих якостей: шанобливого ставлення один до одного і колегіальності у вирішенні складних проблем. Загальний рівень наших медиків і медицини має вирости до такої міри, щоб пацієнт, зайшовши до будь-якого лікаря, був впевнений – цей лікар зможе правильно вирішити його проблему, поставити діагноз і призначити лікування. Лікарі повинні діяти за єдиними правилами: мати не тільки вищу освіту, але і бути у всіх медичних трендах та мати досвід практикуючого лікаря.

 Має право на лікарську помилку. Ніхто в нашій професії не може гарантувати 100-відсоткового результату, помиляються всі. Ми забули, що помилки потрібно аналізувати, виносити на світло, а не ховати в тінь. Зрештою вийшло, що з лікувального процесу випала аналітична система. Натомість за кордоном вона активно функціонує, там лікарі не приховують помилок, а навпаки, детально описують, що зробили не так, на якому етапі помилилися, до чого це призвело. А винним його може визнати тільки суд, куди пацієнт чи його рідні мають право звернутися після службового розслідування. Ми ж боремося за клієнтів, обіцяючи їм захмарні результати. Але лікарі — не боги! Це треба розуміти і нам, і нашим пацієнтам, й разом прагнути виправити недоліки.